top of page

Odbiór i utylizacja „chipsów” z opon

Współpracujemy z podmiotami zajmującymi się rozdrabnianiem różnych rodzajów opon oraz z firmami, które wykorzystują rozdrobniony odpad do produkcji paliw alternatywnych czy granulatu. 

Jeżeli zajmujesz się rozdrabnianiem opon albo jesteś w ich posiadaniu lub wykorzystujesz taki materiał do jakiejkolwiek produkcji skontaktuj się z nami. Mamy gotowe rozwiązanie.

Zachęcamy do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań.


W MAXPOL zależy nam na odpowiedzialnym zagospodarowaniu odpadów, w tym twz. chipsa gumowego. Czym one jest? Chips gumowy to robocza nazwa rozdrobnionej zużytej opony o frakcji najczęściej do 30mm. Materiał należy poddać kolejnej obróbce polegającej na odseparowaniu kordu stalowego i tekstyliów od gumy. Uzyskany w ten sposób czysty bazowy granulat gumowy poddawany jest kolejnym procesom rozdrobnienia o frakcjach od 0,05 mm do 6 mm i posiada szerokie zastosowanie w produkcji nawierzchni placów zabaw, mieszanek gumowych czy w drogownictwie przy produkcji mieszanek asfaltowych jako element uelastyczniający. Chips gumowy nadal może mieć zastosowanie również przy produkcji paliwa alternatywnego (RDF) i unieszkodliwiany w procesie odzysku energetycznego.

Korzyści z utylizacji chipsów

Recykling opon polegający na mechanicznym rozdrobnieniu wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego, w której nadajemy odpadowi "drugie życie". Utylizacja chipsów z opon sprawia, że przemysł oponiarski może stać się samowystarczalny, a do tego powoduje zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Biznes pełen innowacji


Utylizacja chipsów to procedura, która jest unowocześniania i popularyzowana przez znanych producentów opon takich jak m.in. Goodyear, Continental, Michelin czy Bridgestone. Innowacyjne rozwiązania pojawiają się już na etapie produkcji – Continental odzyskują kauczuk, sadzę oraz stalowy karkas, a następnie wykorzystują je ponownie.

 

Z kolei Goodyear wykorzystują łuski ryżu, by wyprodukować bieżniki. Bridgestone pracuje nad projektem egzemplarzy pneumatycznych, które nie wymagają pompowania powietrzem oraz wykonane są w dużej mierze z materiałów, które można poddać utylizacji i recyklingowi.

 

Nie zwlekaj!

Skorzystaj z naszych usług, jeśli zależy Ci na środowisku naturalnym i masz na stanie rozdrobnione opony. Działamy na terenie całego kraju. Zapraszamy!

bottom of page